porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 5


SBtemat nr 308-348
visibility czytano 9053 razy

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

Dawid Bielaktemat nr 308-573
visibility czytano 205 razy

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

Linebakertemat nr 308-2099
visibility czytano 283 razy

Trwałość budynków z wielkiej płyty


Witam
Panie Jerzy, jaka jest pańska opinia budownictwa z wielkiej płyty? Czytałem, że trwałość tego typu bloków wynosi więcej niż zakładano i sięga powyżej 100 lat. Czy to prawda? Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe badania i pomiary badania wytrzymałościowe konstrukcje korozja stali degradacja docieplenie

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2479
visibility czytano 334 razy

Korodowanie obróbek blacharskich na balkonach i tarasach


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący stosowania powlekanej blachy stalowej, jako materiał na obróbki blacharskie balkonów. Gięta cynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa świetnie sprawdza się w miejscach takich jak np. dachy, gdzie wilgoć relatywnie szybko wysycha. Natomiast narażona na ciągły kontakt z wilgocią pod posadzką balkonów koroduje w szybkim tempie.
Czy podziela Pan pogląd, iż takie obróbki blacharskie nigdy nie były i nie są wytwarzane z myślą o montażu na balkonach, celem odprowadzania wody poza obrys budynku?
Czy jako obróbki blacharskie należało zastosować systemowe rozwiązania okapowe wykonane z profili aluminiowych lub alternatywnie zastosowanie blach które były cynkowanych ogniowo, a nie galwanicznie?
Warstwa cynku galwanicznego jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe, przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony tarasy obróbki blacharskie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom remonty

Czarek temat nr 308-2568
visibility czytano 328 razy

Beton do wykonania ław


Witam, mam dwa pytania dotyczące użycia betonu w gruncie:

1. Czy zamiast betonu napowietrzonego dla ławy fundamentowej mogę użyć betonu np. C35/45 (B 45) bez izolowania masą KMB? Czytając o karbonizacji (dział: ABC fizyki budowli) zauważyłem, że zgodnie z rysunkiem wg Remmersa, jeśli zastosujemy wyższą klasę betonu czas karbonizacji dla 30 lat to około 1,5 cm. Budynki projektujemy np. na 50 lat oraz stosujemy otuliną dla zbrojenia 5 cm dla klasy ekspozycji XC2.

2. Czy można użyć jako podkład pod ławę fundamentową betonu C16/20 (B20) o konsystencji półsuchej? Pytam o to, ponieważ gdy mamy małą ilość betonu do użycia (około 2,5 m3), nie lepszym (niski wskaźnik w/c) i tańszym (brak pompy) będzie zakupienie i samemu ułożenie go w szalunkach wraz z ręcznym ubiciem?

Z wyrazami szacunku Cezary.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.